top of page

5 rzeczy na które warto zwrócić uwagę podczas najmu nieruchomości

Zaktualizowano: 20 wrz


Zastanawiasz się nad najmem swojej nieruchomości? Wybór odpowiedniego najemcy to trudne zadanie, ale przynosi nie tylko korzyści finansowe, ale także chroni Twoją nieruchomość przed uszkodzeniami, zaniedbaniami czy nieprawidłowym użytkowaniem. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę 5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas najmu nieruchomości.


Historia najemcy i źródło dochodu

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest historia najemcy i jego źródła dochodu. Warto poznać jego sytuację finansową - zapytać o zatrudnienie czy miejsce pracy. Dzięki temu możesz przekalkulować jego możliwości finansowe i uniknąć w przyszłości opóźnień w płatnościach lub ich całkowitego braku.


Protokół zdawczo odbiorczy z dokumentacja zdjęciową

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania z dokumentacją zdjęciową umożliwia właścicielowi mieszkania na wynajem oraz najemcy uchronienie się przed ewentualnymi sporami i nieporozumieniami. Dzięki protokołowi zdawczo-odbiorczemu, właściciel mieszkania oraz najemca mają jasno określony stan techniczny oraz stan wyposażenia mieszkania na dzień jego przekazania.Stanowi on także zabezpieczenie dla właściciela mieszkania przed uszkodzeniami, jakie mogą pojawić się podczas wynajmu, a dla najemcy umożliwia łatwiejsze odzyskanie kaucji, jeśli mieszkanie zostanie zwrócone w stanie zgodnym z dokumentem. W przypadku braku protokołu zdawczo-odbiorczego każda strona może mieć trudności z udowodnieniem swoich racji i ochroną swoich interesów.


Umowa najmu

Koniecznie zadbaj o jej dokładną treść, w tym okres najmu, wysokość czynszu, zasady regulacji płatności oraz ewentualne dodatkowe koszty, takie jak opłaty za media. Należy również uwzględnić kwestie związane z użytkowaniem nieruchomości oraz ewentualnymi naprawami czy remontami.Wizytowanie nieruchomości

Z naszego doświadczenia warto zaznaczyć i dodatkowo zapisać w umowie punkt o kontroli nieruchomości podczas trwania umowy najmu. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy nieruchomość jest użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem, nie doszło do rażących nadużyć czy zniszczeń, które nie zawsze jest w stanie pokryć kaucja. Pozwoli Ci to zadać nie tylko o bezpieczeństwo, ale też uniknąć dodatkowych, sporych kosztów i niepotrzebnych nerwów.


Wsparcie specjalistów

W przypadku braku doświadczenia zadbaj o swoje interesy poprzez współpracę ze specjalistami, którzy pomogą Ci w określeniu warunków umowy najmu i zabezpieczą Twoje interesy w przypadku ewentualnych sporów. A przede wszystkim zaoszczędzą Twój czas i pieniądze ;)Wynajem nieruchomości to proces, który wymaga uwagi i staranności zarówno z punktu widzenia właściciela, jak i najemcy. Dobra umowa najmu oraz odpowiednia selekcja potencjalnych najemców to kluczowe kwestie, które wpłyną na bezpieczeństwo i stabilność inwestycji. Dokładnie przemyślane i omówione zapisy umowy najmu wpływa na bezpieczeństwo właściciela nieruchomości i daje mu pewność, że jego majątek jest w dobrych rękach.


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page